REKLAMA

Zástupci vodárenských společností východních Čech navázali na předchozí spolupráci a spolu s primátorem Hradce Králové a starostou Náchoda se v pátek setkali, aby diskutovali o dalších možnostech. Vodovody a kanalizace Hradec Králové, Vodovody a kanalizace Chrudim, Vodovody a kanalizace Náchod, Vodovody a kanalizace Pardubice, Královéhradecká provozní a Vodárenská společnost Chrudim tentokrát zejména hodnotily nastavenou spolupráci a debatovaly nad možnými dalšími oblastmi.

„V roce 2016 vodárny podepsaly smlouvu, jejímž cílem bylo zajistit předávání informací, zkušeností a zejména plánování a případné pomoci v dodávkách surové vody při krizových otázkách spojených se suchem. Dnes jsme nad konkrétními příklady konstatovali, že to nebyl jen krok administrativní, ale že došlo i k faktickému naplnění,“ shrnul primátor města Hradec Králové Zdeněk Fink.

REKLAMA

Všechny výše zmiňované společnosti využívají takzvanou Vodárenskou soustavu východní Čechy (VSVČ), která zabezpečuje dodávky pitné vody pro téměř 600 tisíc obyvatel okresů Hradec Králové, Pardubice, Náchod a Chrudim. Její hlavní výhodou je dostatečná kapacita přírodních zdrojů a přívodních řadů propojující skupinové vodovody těchto čtyř významných východočeských měst. Flexibilita těchto systémů umožňuje zásobení obcí vodou z míst jejího přebytku do míst jejího nedostatku.

Zástupci vodáren shrnuli aktuální situaci na jednotlivých zdrojích na vodárenské soustavě. Ani jedna z vodárenských společností zatím v zásobovaných oblastech neřeší akutní nedostatek pitné vody.

Na vodárenské soustavě momentálně probíhají projektové přípravy rekonstrukcí nejrizikovějších úseků a posílení kapacit akumulací. Díky propojenosti soustavy a možnosti si takto vypomáhat dodávkami vody z různých zdrojů připravované rekonstrukce nijak neohrozí zásobování obyvatel pitnou vodou.

Konkrétního využití pro vodárny napojené na vodárenskou soustavu se také dočká vznikající Nadregionální Smart krizové centrum. Stavba byla v prostorách budovy úpravny vody Hradec Králové zahájena v květnu tohoto roku. „Jednou z jeho důležitých funkcí je právě to, že jej lze využít jako nadregionální dispečink vodárenské soustavy východní Čechy při managementu nouzového zásobení obyvatelstva v celé oblasti navazující na tuto vodárenskou soustavu,“ vysvětluje starosta Náchoda Jan Birke. Při pátečním setkání se však ukázalo jeho další možné využití. Některé vodárny by jej rády použily třeba i jako „záložní“ dispečink.

Vodárenská soustava byla vybudována v letech 1993 až 1999 s celkovými náklady 1,3 miliardy korun českých a přispěla k významnému rozvoji veřejného zásobování pitnou vodou. Tu systém získává z podzemních zdrojů v Polické křídové pánvi, jímacího území Litá, Hrobice, Podlažice a povrchových zdrojů písníku Oplatil a řeky Orlice. Průměrná využitelná kapacita celé soustavy je 1.050 l/s.

REKLAMA